Od pewnego czasu zamierzałem zmienić system na netbooku. Dotychczas z pewnych względów musiałem używać systemu Windows 8.1, jednak teraz mogę powrócić do Linuxa. W mojej opinii system ten jest wydajniejszy, lepiej spełnia moje oczekiwania.

Wybór dystrybucji

Zmieniając system kierowałem się przede wszystkim oczekiwaniem niskiego zużycia zasobów i dużej wydajności. Rozważałem kilka możliwości wybierając dystrybucję. Pierwszym pomysłem było Xubuntu, jednak uznałem, że wiązałoby się to w moim przypadku ze zmianą sporej części standardowo instalowanego oprogramowania. Kolejną rozważaną opcją był czysty Debian i dobór paczek do własnych potrzeb. W ostatecznym rozrachunku uznałem jednak, że nie ma potrzeby wyważać otwartych drzwi. Przegląd distrowatch pod kątem moich potrzeb zaowocował wyborem dystrybucji CrunchBag Linux. Jest to dystrybucja oparta na Debianie, używająca środowiska graficznego OpenBox.

Instalacja

Proces instalacji przebiegł bardzo szybko. Obraz systemu waży niewiele ponad 700 MB. Proces instalacji jest prosty, polega na:

  • Sformatowaniu pendrive (zalecane ok 2GB miejsca na urządzeniu) w systemie FAT32
  • Pobierz i uruchom jako administrator UnetBootin
  • Wskaż plik ISO dystrybucji, wybierz pendrive i rozpocznij proces
  • Uruchom ponownie komputer ustawiając pendrive jako medium rozruchowe w BIOS lub QuickBoot menu
  • Wybierz instalację i postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie

Instalator systemu jest przejrzysty, niemal identyczny jak w standardowym Debianie.

Pierwsze wrażenie

Podczas pierwszego uruchomienia systemu po zalogowaniu się powitał mnie skrypt konfiguracyjny. Dzięki niemu mogłem doinstalować fakultatywne paczki oprogramowania wedle woli. Skrypt pozwala doinstalować paczki takie jak obsługa drukarek czy oprogramowanie biurowe. Od pierwszych minut użytkowania doceniłem zastosowane środowisko graficzne. Nie każdemu użytkownikowi przypadnie ono do gustu, ponieważ wszystkie akcje systemu podejmuje się klikając prawym klawiszem myszy w tło pulpitu.

Po małych modyfikacjach tak wygląda mój pulpit.

Zalety

Z pewnością główną zaletą a jednocześnie spełnieniem moich głównych oczekiwań jest wydajność. Po uruchomieniu system wykorzystuje około 110 MB pamięci RAM. Wykonywanie podstawowych czynności biurowych czy przeglądanie internetu powoduje żadnych problemów (również wydajnościowych). Osoby, które miały wcześniej styczność z systemami Linux bardzo łatwo poradzą sobie z personalizacją systemu. Duży zasób gotowych motywów dla Conky czy tapet pozwala uzyskać ciekawe efekty.

Problemy

Jak mówi cytowane przeze mnie na stronie głównej prawo Murphy’ego

Every solution breeds new problems.

Miało ono również zastosowanie w przypadku tej migracji. Pierwsza rzecz, która sprawiła mi problem to przeglądarka internetowa. Zamiast w Firefoxa, dystrybucja CrunchBang została wyposażona w IceWeasel. Jest to przeglądarka pokrewna, jednak występują w jej przypadku problemy z kompatybilnością dodatków. Zmiana przeglądarki nie stanowiła jednak problemu. Zainteresowanych rozwiązaniem odsyłam do postu na blogu g3n1k.

Drugim, relatywnie często spotykanym w przypadku dystrybucji netbookowych problemem, była regulacja jasności ekranu. Spotkałem się z tym problemem już kilkukrotnie. System reaguje na przyciski regulacji jasności, pokazuje się komunikat o aktualnym jej poziomie, jednak faktyczna jasność nie ulega zmianie. Rozwiązaniem jest modyfikacja pliku /etc/default/grub. Domyślnie parametr GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT ustawiony ma jedynie opcję quiet. Należy dopisać opcje acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor. Linia powinna wyglądać następująco:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_osi=Linux acpi_backlight=vendor"

Plik /etc/default/grub można modyfikować jedynie posiadając uprawnienia administratora. Po modyfikacji ustawień grub należy zaktualizować ustawienia komendą sudo update-grub2 i uruchomić komputer ponownie.

Podsumowanie

Jestem zadowolony ze zmiany systemu. Wydajność jest bardzo zadowalająca a minimalistyczny styl czyni pracę bardzo przyjemną.