Wielokrotnie zdarza się, że potrzebujemy zapamiętać listę przedmiotów czy czynności. W takiej sytuacji przydaje się notatnik czy aplikacja na smartfon jak Evernote. W tym artykule chcę jednak poruszyć inną metodę, która nie wymaga żadnego narzędzia. Miałem ostatnio okazję zapoznać się z dość starą już książką Tonego Buzana - Pamięć na zawołanie. Właśnie ta publikacja nauczyła mnie metody haków pamięciowych.

Haki pamięciowe to rodzaj zakładek, pomagających zapamiętać listę numerowaną od 1 do 10. Jej skuteczność polega na wymuszeniu współpracy prawej i lewej półkuli naszego mózgu. W tym celu metoda zaprzęga skojarzenia i wyobraźnie. Pierwszym krokiem na drodze do korzystania z metody jest utworzenie systemu zakładek. Wyobraźmy sobie liczby od 1 do 10 i postarajmy się wyobrazić analogiczne do nich przedmioty/zwierzęta. Dla przykładu:

 1. jako długopis, ołówek czy świecę
 2. jako łabędzia
 3. jako nadgryzione jabłko
 4. jako żagiel lub krzesło
 5. jako hak, haczyk wędkarski
 6. jako rogi barana, wiśnia
 7. jako chorągiewkę czy kosę
 8. jako bałwan, klepsydra
 9. jako rakieta tenisowa, fajka czy igła
 10. jako komplet do baseballa czy rycerz z mieczem w ręce

Oczywiście obowiązuje pełna swoboda wyboru skojarzeń, powinny to być skojarzenia najbardziej intuicyjne i oczywiste. Należy również pamiętać, że wyobrażenia zakładek powinny być jak najbardziej żywe, pełne detali. Dobrą praktyką jest przećwiczyć, dobrze zapamiętać jakiej liczbie odpowiada dana zakładka.

Kiedy dobrze zapamiętamy wszystkie skojarzenia i łatwo przychodzi nam kojarzenie liczby z zakładką można przejść do zastosowania metody. Powiedzmy, że mamy do zapamiętania następującą listę:

 • 1 Symfonia
 • 4 Wulkan
 • 9 Statek kosmiczny
 • 5 Motocykl
 • 6 Promień słońca
 • 2 Modlitwa
 • 7 Szarlotka
 • 3 Arbuz
 • 8 Kwiaty
 • 10 Łan zboża

Lista celowo napisana jest w losowej kolejności, aby teoretycznie utrudnić zapamiętanie. W praktyce, kolejność nie ma znaczenia. Teraz możliwie twórczo, możliwie nietuzinkowo skojarz z zakładką za pomocą żywego wyobrażenia.

Kilka przykładów:

 1. Symfonia - wyobraź sobie, że dyrygujesz orkiestrą symfoniczną za pomocą świeczki, albo cała orkiestra złożona jest z większych i mniejszych płonących świec.

 2. Modlitwa - również pojęcia abstrakcyjne da się dobrze zapamiętywać. Wyobraź sobie, że łabędź ma skrzydła złożone do modlitwy.

 3. Motocykl - jedziesz motocyklem, nagle z nieba zjeżdża na linie hak, który za koło podnosi Twój motocykl

 4. Szarlotka - na stole leży pyszna szarlotka, decydujesz się ukroić sobie kawałek za pomocą kosy

 5. Statek kosmiczny - grasz w tenisa, jednak zamiast piłki odbijasz do partnera pomniejszony do jej rozmiarów statek kosmiczny

Przykłady pokazują, jak w łatwy sposób można połączyć dowolne słowa z naszymi zakładkami, a środkiem który to umożliwia jest niezwykłość i swoisty nonsens tworzący skojarzenia. Przygotowałem również narzędzie ułatwiające ćwiczenia zapamiętywania. Parametr num= w adresie decyduje o ilości wygenerowanych słów. Więcej informacji na temat tej techniki można przeczytać na portalu abczdrowie oraz poznać we wspomnianej książce Tonego Buzana.